Parlament schválil zákon „trikrát a dosť“ pre zlodejov
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v stredu posunuli do druhého čítania novelu Trestného zákona, ktorá opäť zavádza pravidlo „trikrát a dosť“ pre páchateľov drobných krádeží. Po treťom podobnom priestupku proti majetku spáchanom v priebehu jedného roka hrozí páchateľovi odňatie slobody na dva roky.
Ministerstvo spravodlivosti tým reaguje na nárast deliktov proti majetku a zvýšenú agresivitu páchateľov. V dôvodovej správe uvádza, že recidivisti častejšie páchajú krádeže v hodnote 50 až 70 eur.
Novela mení aj exekučný poriadok. Exekútor získa právomoc uložiť donucovacie opatrenia pri vymáhaní náhrady škody z trestného činu alebo priestupku.
Parlament rokuje o návrhu na aktuálnej schôdzi v skrátenom legislatívnom konaní. Novela má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.
(tasr, sie)