Orbán sa v Rimavskej Sobote rozlúčil s biskupom Erdélyim
Maďarský premiér Viktor Orbán sa v Rimavskej Sobote zúčastnil na pohrebe emeritného biskupa Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku Gézu Erdélyiho. Na poslednú rozlúčku prišli vysokí predstavitelia cirkvi a politici z viacerých krajín.
Orbán vo svojom príhovore pripomenul, že Erdélyi počas zmeny režimu prevzal zodpovednosť za maďarskú komunitu na Slovensku. Zdôraznil jeho úlohu pri obnove kostolov, škôl a pri posilňovaní sebavedomia maďarskej menšiny po desaťročiach komunizmu. Biskupa zaradil medzi osobnosti, ktoré spájali vieru s národnou identitou.
Géza Erdélyi sa narodil v roku 1937 v obci Oborín na východnom Slovensku. Ako biskup viedol Reformovanú kresťanskú cirkev na Slovensku v rokoch 1996 až 2008, pôsobil aj v gemerskom regióne a zostal aktívny v cirkevnom živote aj po odchode z funkcie. Zomrel 4. decembra vo veku 89 rokov, pochovali ho 12. decembra v Rimavskej Sobote.
(tasr, sie)