|   2025-12-13 17:50:00

V Budapešti protestujú tisíce proti zneužívaniu detí a Orbánovej vláde

Tisíce ľudí vyšli v sobotu do ulíc Budapešti na protest proti škandálom súvisiacim so zneužívaním detí v štátnych zariadeniach. Demonštráciu zorganizovala mimoparlamentná opozičná strana TISZA pod vedením Pétera Magyara, ktorý viedol pochod k prezidentskému palácu.

Dav niesol transparenty s nápisom „Ruky preč od detí“, fakle aj plyšové hračky. Hnev verejnosti podnietila zverejnená správa o viac ako tritisícoch prípadov podozrení na zneužívanie, vrátane 320 potvrdených obetí. V 77 prípadoch išlo o dospelých páchateľov.

Magyar obvinil vládu Viktora Orbána zo zlyhania a zatajovania problému. Vláda tvrdí, že koná a prípady už v roku 2022 postúpila príslušným orgánom.

Po najnovších obvineniach z budapeštianskeho ústavu štát nariadil policajný dohľad vo všetkých podobných zariadeniach. Štyroch zamestnancov už zadržali.

(tasr, mja)