|   2025-12-22 07:20:00

USA odvolali 29 diplomatov vrátane veľvyslanca na Slovensku

Americká vláda odvolala takmer 30 kariérnych diplomatov z postov veľvyslancov a iných vysokých pozícií na ambasádach. V Európe sa rozhodnutie týka Slovenska, Čiernej Hory a Severného Macedónska.

Vedúcim diplomatických misií v najmenej 29 krajinách minulý týždeň oznámili, že ich pôsobenie sa skončí v januári budúceho roka. Ďalšie zmeny prebehnú v Afrike, Ázii a Amerike.

Všetci títo diplomati sa svojich postov ujali za vlády Joea Bidena, no zostali na nich počas prvých mesiacov po návrate Trumpa do Bieleho domu.

Ministerstvo zahraničných vecí USA obhajuje zmeny ako proces, ktorý je štandardný pre každú americkú vládu. Vyhlásilo, že veľvyslanec je osobným reprezentantom prezidenta. Dotknutí diplomati neprídu o prácu, vrátia sa do Washingtonu a budú vykonávať iné úlohy, ak si to budú želať.

(tasr, sie)