Najvyšší súd dočasne zablokoval nasadenie gardy v Chicagu
Najvyšší súd USA v utorok odmietol umožniť prezidentovi Donaldovi Trumpovi vyslať jednotky Národnej gardy do oblasti Chicaga. V platnosti tak zatiaľ zostáva rozhodnutie nižšieho súdu, ktorý nasadenie stoviek príslušníkov gardy zablokoval na základe žaloby štátu Illinois a miestnych samospráv.
Súd v uznesení uviedol, že vláda v tejto fáze konania „neidentifikovala zdroj právomoci, ktorý by umožňoval armáde uplatňovať právo v štáte Illinois“.
Sudcovia zároveň naznačili, že prezidentova právomoc prevziať kontrolu nad Národnou gardou sa pravdepodobne vzťahuje len na „výnimočné“ okolnosti. Proti rozhodnutiu sa postavili traja konzervatívni sudcovia – Samuel Alito, Clarence Thomas a Neil Gorsuch.
Administratíva argumentovala potrebou chrániť federálny majetok a personál, najmä v súvislosti s protestmi proti prísnej imigračnej politike pri detenčnom zariadení imigračného úradu v predmestí Broadview.
Biely dom uviedol, že prezident „sľúbil americkému ľudu presadzovať imigračné zákony a chrániť federálnych zamestnancov pred násilnými výtržníkmi“ a že rozhodnutie súdu na tomto cieli nič nemení.
Guvernér Illinois JB Pritzker rozhodnutie privítal a označil ho za „dôležitý krok k obmedzeniu zneužívania moci zo strany Trumpovej administratívy“.
(reuters, luc)