Petrík: Pomoc jednorodičom zlyhala, fiktívne živnosti zostali nepovšimnuté
Ministerstvo práce podľa Simony Petrík (PS) tento rok zanedbalo najzraniteľnejšie skupiny – jednorodičov a ľudí nútených do fiktívnych živností.
Pomoc pre jednorodičov považuje za neefektívnu, keďže poradenské centrá sú málo známe a osvetová kampaň chýba. Kritizuje aj to, že 40 miliónov eur z eurofondov nebolo v tejto oblasti využitých adresne.
Téma fiktívnych živností sa podľa nej vôbec neotvorila, hoci ide o vážny problém vyplývajúci z daňovo-odvodového systému. Zámer práca namiesto dávok hodnotí ako nešťastný – len 860 ľudí zo 62-tisíc vhodných kandidátov na zamestnanie si našlo prácu, čo je podľa nej málo. Sedemdesiatim ľuďom bola dávka odobratá, pretože odmietli pracovnú ponuku.
Pochválila však odstránenie diskriminácie matiek senioriek a zjednotenie posudkovej činnosti, hoci upozornila na nízky počet posudkových lekárov. Uznanlivo sa vyjadrila aj k príspevku na pomoc pri odkázanosti, ktorý po novom pôjde priamo do rúk odkázanej osoby.
Reforma sociálnych služieb podľa nej zaostala – nerieši platy, výbavu zariadení ani špecializované centrá.
(tasr, pir)