|   2025-12-28 21:51:05

Nový boj o vztýčenie vlajky na Mesiaci. Môže ho vyhrať Nemecko

Ľudia sa vracajú na Mesiac. NASA v rámci svojho programu Artemis plánuje v roku 2027 prvé pristátie od roku 1972. Kľúčovú úlohu v tom hrá Európska kozmická agentúra (ESA).

Nemecko pritom vyrába dôležité časti kozmickej lode a je najväčším prispievateľom do ESA. Jej šéf Josef Aschbacher rozhodol, že prvými Európanmi na Mesiaci budú astronauti nemeckej, francúzskej a talianskej národnosti, pričom Nemecko bude prvé. Spomedzi štyroch nemeckých kandidátov sa skloňujú najmä Alexander Gerst a Matthias Maurer. Obaja už strávili čas na Medzinárodnej vesmírnej stanici a patria k najsľubnejším uchádzačom.

Pre Nemecko ide o viac ako vedu. Úspech by podľa nemeckej ministerky pre školstvo a výskum Dorothee Bärovej pomohol obnoveniu renomé Európy v technologickej oblasti. Podľa jej slov by šlo o vesmírny let „Made in Germany“.

Hlavnými konkurentmi sú Čína a Rusko. Čína plánuje misiu na Mesiac aj s ľudskou posádkou do roku 2030, Rusko podľa Euronews brzdia finančné problémy.

(sie)