Paríž pre horúčavy a festival zakázal alkohol na verejnosti
Francúzske úrady pristúpili k výraznému obmedzeniu konzumácie alkoholu na verejnosti v kľúčových častiach Paríža. Dôvodom je súbeh vlny extrémnych horúčav, pri ktorých teploty v krajine útočia na hranicu 40 stupňov Celzia, a konania populárneho pouličného festivalu Fête de la Musique. Píše Politico.
Opatrenie má za cieľ udržať verejný poriadok a predísť kolapsom z tepla. Lekárske kapacity totiž varujú, že alkohol urýchľuje dehydratáciu a bráni telu regulovať teplotu, čo dramaticky zvyšuje riziko úpalu.
Policajné nariadenie zakazuje od nedele 8.00 konzumáciu silnejších alkoholických nápojov pozdĺž obľúbeného kanála Saint-Martin vrátane nábreží Quai de Valmy a Quai de Jemmapes, pričom od 13.00 v tejto oblasti platí aj zákaz predaja alkoholu so sebou (výnimku majú licencované bary a reštaurácie).
Reštrikcie zasiahli aj okolie rieky Seina, kde úrady zakázali pitie, držbu i prepravu alkoholu, ako aj akýchkoľvek nápojov v sklenených fľašiach na nábrežiach naprieč viacerými obvodmi a na ostrovoch Île de la Cité a Île Saint-Louis.
Parížska polícia pripomenula, že alkohol na uliciach dlhodobo prispieva k výtržnostiam a hluku, pričom len v roku 2025 zaň udelila viac ako tisíc pokút.
(max)