Sulyok odmieta odstúpiť, kancelária kritizuje plán vlády
Spor medzi maďarským premiérom Péterom Magyarom a prezidentom Tamásom Sulyokom sa ďalej vyostruje. Magyar avizoval, že v pondelok v parlamente predloží návrh na odstránenie „politických bábok“ z radov ústavných činiteľov aj návrh na zriadenie Úradu na vrátenie verejného majetku.
Prezidentská kancelária v reakcii uviedla, že odvolávanie ústavných činiteľov by predstavovalo bezprecedentné zneužitie legislatívy od zmeny režimu v roku 1989. Sulyok zároveň tvrdí, že jeho zotrvanie vo funkcii je dôležité na ochranu demokratických noriem a ako protiváha voči možnému zneužitiu moci novou parlamentnou väčšinou.
Magyar dal prezidentovi a ďalším ústavným predstaviteľom ultimátum na odstúpenie do 31. mája, no nestalo sa tak. Hlava štátu už skôr deklarovala, že dobrovoľne neodstúpi a svoju pozíciu bude brániť právnou cestou.
Sulyok sa obrátil na ústavný súd so žiadosťou o preskúmanie, či možno prezidenta alebo iných ústavných činiteľov odvolať novelou ústavy. O podnete mali rokovať v pondelok, viacerí sudcovia sa však pre zaujatosť z konania vylúčili, takže súd nie je uznášaniaschopný.
Premiér chce v parlamente predstaviť balík opatrení zameraný na očistu verejného života, odstránenie ústavných činiteľov spájaných s bývalou vládou Viktora Orbána a vznik úradu na získavanie rozkradnutého verejného majetku.
(tasr, bak)