|   2026-06-22 14:12:30

Juhokórejský exminister dostal 25 rokov za účasť na povstaní

Juhokórejský súd poslal bývalého ministra spravodlivosti Pak Sung-džeho na 25 rokov do väzenia za jeho účasť na pokuse o zavedenie stanného práva prezidentom Jun Sok-jolom v decembri 2024. Súd ho uznal vinným z účasti na povstaní aj zo zneužitia právomocí.

Ústredný okresný súd v Soule rozhodol o prísnejšom treste, než žiadala prokuratúra, ktorá navrhovala 20 rokov väzenia. Paka bezprostredne po vynesení rozsudku vzali do väzby pre obavy z marenia vyšetrovania.

Podľa súdu zvolal po vyhlásení stanného práva stretnutie vysokých predstaviteľov ministerstva, na ktorom riešili pripravenosť väzníc na zadržiavanie politikov a ďalších osôb, ako aj nasadenie prokurátorov na podporu orgánov stanného práva. „Obžalovaný sa napokon odvrátil od svojej povinnosti chrániť ústavu a namiesto toho sa rozhodol podieľať na povstaní,“ uviedol súd.

Pak sa zaradil medzi ďalších členov bývalého kabinetu odsúdených v súvislosti s pokusom o zavedenie stanného práva. Exprezidenta Jun Sok-jola vo februári odsúdili na doživotie a proti rozsudku sa odvolal.

(koreaherald, bak)