Rubio upokojuje monarchie v Zálive, boja sa fondu pre Teherán
Americký minister zahraničných vecí a poradca pre národnú bezpečnosť Marco Rubio absolvuje od utorka do štvrtka diplomatickú cestu do Spojených arabských emirátov, Kuvajtu a Bahrajnu. Cieľom je osobne obhájiť predbežnú dohodu s Iránom pred kľúčovými partnermi v regióne. V Bahrajne sa Rubio stretne aj so zástupcami Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive.
Aj keď arabské monarchie úsilie o ukončenie americko-izraelskej vojny s Iránom podporujú, konkrétne podmienky memoranda podpísaného prezidentom USA Donaldom Trumpom vo Versailles v nich vyvolávajú vážne obavy.
Regionálni lídri kritizujú najmä plán na obnovu Teheránu vo výške 300 miliárd dolárov, ktorý by podľa nich mohla Islamská republika zneužiť na rekonštrukciu armády a financovanie militantných zástupných skupín. Memorandum zároveň nerieši iránsky program balistických rakiet, čo pre krajiny Zálivu, ktoré v poslednom čase čelili útokom dronov a rakiet, predstavuje priamu bezpečnostnú hrozbu.
Návšteva je pre USA strategicky kritická, keďže dotknuté štáty hostia americké vojenské základne tvoriace základ bezpečnostnej architektúry Washingtonu na Blízkom východe. Akékoľvek prehodnotenie vzťahov zo strany spojencov by zásadne ovplyvnilo vojenskú stratégiu USA.
Podľa hovorcu ministerstva Tommyho Pigotta bude Rubio okrem memoranda rokovať aj o stabilite v regióne a o zaistení úplne bezpečnej a slobodnej plavby cez Hormuzský prieliv.
(reuters, max)