Milióny z nemeckej pomoci naďalej miznú v islamistických sieťach
Nemeckou rozvojovou agentúrou GIZ otriasa podozrenie zo sprenevery miliónov eur určených na projekty v Jemene. Podľa denníka Welt am Sonntag miestni zamestnanci niekoľko rokov vykazovali semináre, služobné cesty či granty, ktoré sa nikdy neuskutočnili alebo boli zneužité. Interné dokumenty podľa denníka pôvodne hovorili o podvode, neskôr o „systematickom podvode v štýle zločineckej skupiny“.
Prípad je politicky citlivý aj preto, že GIZ vedie bývalý podpredseda SPD Thorsten Schäfer-Gümbel a za agentúru zodpovedá ministerstvo pre rozvoj vedené političkou SPD Reem Alabali Radovanovou. Agentúra od roku 2015 realizovala v Jemene projekty za viac ako 100 miliónov eur, pričom časť z nich na územiach kontrolovaných húsijskými povstalcami podporovanými Iránom.
Podľa médií GIZ koordinovala niektoré rozhodnutia s miestnym orgánom SCMCHA, ktorý kritici označujú za nástroj vplyvu húsíov na humanitárnu pomoc. Vyšetrovanie komplikuje aj skutočnosť, že po odchode agentúry zo severu Jemenu bola časť dokumentácie zničená. GIZ tvrdí, že vykonala viacero auditov a o podozreniach informovala dozornú radu.
(red)