|   2026-06-23 09:59:39

Európa sa lúči s odchádzajúcim Starmerom

Britský premiér Keir Starmer v pondelok oznámil svoj odchod z funkcie. Kým doma čelil prudkému poklesu popularity, európski lídri mu vzdali uznanie za snahu obnoviť vzťahy Británie s Európskou úniou po brexite a za podporu Ukrajiny.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že európska aj ukrajinská bezpečnosť sú vďaka Starmerovi silnejšie. Poďakoval sa mu aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý ocenil jeho dlhodobú angažovanosť a podporu Kyjeva. Nemecká vláda ho označila za spoľahlivého a blízkeho partnera, uznanie vyjadril aj írsky premiér Micheál Martin.

Líder labouristov sa stal premiérom v roku 2024 po volebnom víťazstve nad nepopulárnou konzervatívnou vládou. Napriek úsiliu o zlepšenie vzťahov s Bruselom odmietal návrat Spojeného kráľovstva do Európskej únie.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Starmer „zlyhal“ v otázkach migrácie a energetiky. V Rusku si jeho odchod pripísal ako úspech vyslanec Vladimira Putina Kirill Dmitrijev, ktorý kritizoval Starmerovu politiku voči Ukrajine, migrácii aj ekonomike.

(reuters, bak)