Pavel podal žalobu pre spor o samit NATO
Český prezident Petr Pavel sa obrátil na ústavný súd pre rozhodnutie vlády, podľa ktorého nebude členom českej delegácie na júlovom samite NATO v Ankare. Podal kompetenčnú žalobu, ktorú súd v utorok potvrdil.
Ústavný súd oznámil, že návrh dostal v pondelok večer. Plénum rozhodne, či sa ním bude zaoberať prednostne.
Pavel označil rozhodnutie kabinetu za bezprecedentný a mimoriadne nešťastný krok. Podľa neho je zastupovanie štátu navonok právomocou prezidenta podľa českej ústavy. „Vylúčiť prezidenta z výkonu tejto právomoci teda znamená obmedziť jeho rolu, ktorú mu dáva ústava, nie vládne uznesenie,“ uviedol.
Prezident zároveň kritizoval mesiace verejných sporov s vládou o účasť na zahraničných podujatiach. Podľa neho to navonok pôsobí ako neschopnosť najvyšších predstaviteľov štátu dohodnúť sa, čo je v čase vážnych bezpečnostných hrozieb nezodpovedné voči občanom aj spojencom.
Pavel žiada, aby ústavný súd určil, kto môže rozhodovať o účasti prezidenta na samite, a aby vláde uložil nevytvárať mu prekážky pri výkone ústavných právomocí. Dodal, že rozhodnutie súdu bude rešpektovať.
(tasr, bak)