Úrad eviduje viac oznamovateľov podnetov
Počet ľudí, ktorí sa obracajú na Úrad na ochranu oznamovateľov, každoročne rastie. Vlani sa na úrad obrátilo 554 ľudí, pričom prijal 335 podnetov. Vyšší počet podaní eviduje aj v prvom štvrťroku 2026.
Predsedníčka úradu Zuzana Dlugošová uviedla, že takmer 90 percent oznamovateľov pochádza z verejnej správy. Podľa nej rastúci záujem môže súvisieť so zvyšujúcou sa dôverou v úrad alebo s väčšou ochotou upozorňovať na nečestné praktiky.
Úrad však upozorňuje na zdĺhavé preverovanie podnetov a prípady, ktoré bez výrazného posunu riešia už od roku 2022. Dlugošová zdôraznila, že nestačí oznamovateľov chrániť, ale ich podnety musia byť riadne a v primeranom čase preverené a v prípade potvrdených pochybení musí nasledovať vyvodenie zodpovednosti.
Za minulý rok získalo ochranu 14 oznamovateľov. Úrad na ochranu oznamovateľov zároveň upozorňuje, že viacerí štátni manažéri nerešpektujú systém ochrany oznamovateľov. Medzi riešenými prípadmi sú aj podnety zo zdravotníctva či zneužívania eurofondov.
(tasr, bak)