|   2026-06-23 19:37:00

Vance a Rubio podporili plán na posilnenie prímeria v Libanone

Spojené štáty pokračujú v diplomatickom úsilí o upevnenie prímeria medzi Izraelom a Libanonom. Americký viceprezident JD Vance a minister zahraničných vecí Marco Rubio počas telefonátu s libanonským prezidentom Josephom Aounom potvrdili, že Washington nadväzuje na dohody dosiahnuté počas rokovaní vo Švajčiarsku.

Jednou z hlavných tém je vytvorenie mechanizmu, ktorý by dohliadal na dodržiavanie prímeria a pomohol predchádzať novým ozbrojeným incidentom.

Vyjadrenia prišli v čase, keď sa vo Washingtone začalo ďalšie kolo rokovaní medzi zástupcami Libanonu a Izraela. Rubio zároveň zdôraznil, že Spojené štáty budú komunikovať priamo s libanonskou vládou.

Podľa šéfa americkej diplomacie nie je možné dosiahnuť trvalé ukončenie nepriateľských akcií v regióne, pokiaľ budú Iránom podporované skupiny pokračovať v raketových útokoch. Dodal, že otázka vplyvu Iránu a jeho spojencov bude súčasťou ďalších rokovaní o bezpečnosti na Blízkom východe.

(reuters, mja)