Začala sa volebná kampaň. Strany môžu minúť až 1,5 milióna
Na Slovensku sa oficiálne začala volebná kampaň pred spojenými komunálnymi a krajskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 24. októbra. Ministerstvo vnútra upozornilo, že zákon stanovuje presné pravidlá financovania kampane vrátane výdavkových limitov.
Do nich sa započítavajú aj náklady na propagáciu vzniknuté už 180 dní pred vyhlásením volieb, teda od konca decembra minulého roka.
Kampaň môžu viesť len kandidujúce politické strany, hnutia a registrovaní kandidáti. Platená kampaň zo strany tretích subjektov nie je podľa zákona povolená.
Finančné prostriedky určené na volebnú propagáciu musia byť vedené na transparentných účtoch, pričom táto povinnosť sa týka strán aj kandidátov na predsedov samosprávnych krajov, primátorov a starostov väčších miest a obcí. Politické strany môžu na kampaň minúť najviac 1,5 milióna eur.
Kandidáti na predsedu kraja a primátori Bratislavy či Košíc majú limit 250-tisíc eur. Výdavkové stropy pre ostatných kandidátov sa odvíjajú od veľkosti samosprávy.
(tasr, mja)