|   2026-06-24 10:32:56

Samici pandy červenej z bojnickej zoo sa narodili dve mláďatá

Kolekcia zvierat v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach sa rozrástla o dve malé pandy červené. Mláďatá sa narodili samici Bambu začiatkom júna, informovala v stredu zoo na sociálnej sieti.

„Ich pohlavie ešte nepoznáme, bude ho určovať neskôr veterinárny lekár,“ uviedol riaditeľ zoo Emil Divéky.

Zoo priblížila, že mláďatá zostávajú zatiaľ ukryté, hoci v týchto dňoch ich mama občas prenáša z miesta na miesto. Návštevníkov preto žiada, aby samicu nevyrušovali, nekričali na ňu a nepokúšali sa jej či mláďat dotýkať.

Páru pánd červených Bambu a Maovi sa narodili dve mláďatá aj vlani. V apríli našli nový domov v zahraničí. Samica Cuky odcestovala do zoo v nemeckom Gelsenkirchene, samec Luky do zoo v maďarskom meste Pécs. Ich transport sa uskutočnil na základe odporúčania koordinátora pre chov pandy červenej.

„Panda červená patrí medzi ohrozené druhy. Vo voľnej prírode sa vyskytuje v Bhutáne, Číne, Indii, Mjanmarsku a Nepále. Pandy červené označujú aj ako ohnivé líšky, červené mačky či líščie medvede,“ ozrejmila zoo.

(tasr, bak)