|   2026-06-24 16:15:30

Rušňovodiči kritizujú rezort dopravy pre kamery vo vlakoch

Rušňovodiči považujú riešenie situácie v ich profesii zo strany ministerstva dopravy za nevhodné. V čase rušenia vlakov pre nedostatok rušňovodičov podľa nich nejde o správny signál pre verejnosť. Predseda petičného výboru Matej Motyčka upozornil, že minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru) pripustil možný odchod časti starších zamestnancov pre nesúhlas s kamerovým monitorovaním.

„K ľuďom s desaťročiami praxe v akomkoľvek odbore by sa malo pristupovať s úctou. Prístup, že ak sa tu niekomu nepáči, môže odísť, nie je cestou, ako budovať stabilnú a bezpečnú železnicu,“ uviedol Motyčka. Pripomenul, že práve skúsení rušňovodiči sa podieľajú na výcviku nových kolegov.

Minister dopravy argumentuje bezpečnosťou. „Priniesli sme niekoľko štúdií z celého sveta, kde sa jednoznačne preukázalo, že kamery zafungovali a mali obrovské benefity, čo sa týka bezpečnosti,“ povedal Ráž. Dodal, že podobný systém funguje aj v Poľsku.

Rušňovodiči zároveň kritizujú spôsob zavádzania opatrenia v Železničnej spoločnosti Slovensko a upozorňujú, že kamery samy osebe nevyriešia všetky príčiny nehôd. Podľa nich je potrebná širšia odborná diskusia o systémových problémoch a o nezávislosti vyšetrovania železničných nehôd.

(tasr, bak)