Božik: Mestá a obce nebudú riskovať rušenie volieb
Ústavný súd SR v stredu rozhodol, že časť zákona o hlavnom meste, ktorá upravuje počet poslancov volených v jednotlivých mestských častiach, je v nesúlade s Ústavou SR a Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach. Súd tak vyhovel návrhu verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského.
Ten napadol ustanovenie, podľa ktorého mala každá mestská časť garantovaného aspoň jedného poslanca v mestskom zastupiteľstve bez ohľadu na počet obyvateľov, čo podľa ombudsmana porušovalo princíp rovnosti volebného práva.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik reagoval, že mestá a obce budú musieť po tomto rozhodnutí striktne rešpektovať ústavný princíp rovnosti váhy hlasov občanov. Potvrdil, že rokovania o spájaní mestských častí do férových volebných obvodov čakajú aj Prievidzu a Partizánske.
Varoval, že ak by mestá a obce rozhodnutie ignorovali, prokuratúra podá podnety a správne súdy budú môcť buď do 10 dní zrušiť rozhodnutia zastupiteľstiev, alebo vyhlásiť výsledky komunálnych volieb za neplatné. Žiadny štatutár si podľa neho nedovolí takéto riziko pripustiť.
Božika iba mrzí, že ombudsman neotvoril túto iniciatívu už v rokoch 2023 či 2024, vďaka čomu by sa samosprávy vyhli súčasnému časovému tlaku pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami. Rozhodnutím sa teraz bude musieť zaoberať bratislavské mestské zastupiteľstvo, ale aj Národná rada SR.
(tasr, max)