Babiš namieta podanie žaloby Petrom Pavlom pre samit NATO
Premiér Andrej Babiš vyhlásil, že stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu ČR vydať predbežné opatrenie vo veci účasti prezidenta Petra Pavla na júlovom samite NATO v Ankare rešpektuje. Nie je však podľa neho správne, ak na seba ústavní činitelia podávajú žaloby na ústavný súd.
Český ústavný súd v stredu vyhovel návrhu prezidenta a vydal predbežné opatrenie, ktorým uložil vláde povinnosť zaistiť jeho účasť na nadchádzajúcom júlovom samite NATO v Ankare. Predseda súdu Josef Baxa spresnil, že plénum sa bude prezidentovou kompetenčnou žalobou zaoberať prednostne, a to vzhľadom na naliehavosť.
Keďže však konečný verdikt v spore o všeobecné zastupovanie krajiny na samitoch Aliancie potrvá dlhšie, predbežné opatrenie jednorazovo umožní hlave štátu na dôležitú zahraničnú cestu vycestovať.
Prezident rozhodnutie súdu privítal. Na sociálnej sieti uviedol, že verdikt zohľadňuje doterajšiu prax, zabezpečuje kontinuitu zastupovania Česka a zaručuje, že účasť na rokovaniach bude riadne administratívne zvládnutá.
Pavel podal kompetenčnú žalobu v reakcii na pondelkové uznesenie kabinetu, ktorý rozhodol, že hlava štátu nebude členom českej delegácie. Prezident tento krok vládnej koalície označil za bezprecedentný a pripomenul, že zastupovanie štátu navonok patrí k jeho ústavným právomociam.
(tasr, max)