Rutte sa vo Washingtone snažil zmierniť spor s Trumpom
Generálny tajomník NATO Mark Rutte sa počas návštevy Bieleho domu usiloval zmierniť napätie medzi Alianciou a americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Tvrdil, že neochota niektorých spojencov podporiť americkú vojenskú operáciu proti Iránu bola len ojedinelá.
Na stretnutí v Oválnej pracovni poukázal na rast výdavkov členských štátov na obranu od roku 2017 aj na využívanie amerických základní v Európe počas vojny. Dodal, že európski spojenci vo všeobecnosti stáli po boku Spojených štátov, hoci Trump bol podľa jeho slov sklamaný z niekoľkých krajín.
Americký prezident však zostal skeptický. Kritizoval najmä Spojené kráľovstvo, Taliansko, Nemecko a Španielsko, naopak, pochválil Poľsko. Rutteho vedenie NATO ocenil.
Vzťahy medzi Washingtonom a Alianciou sa zhoršili, keď viaceré členské štáty odmietli podporiť americkú kampaň proti Iránu. Trump následne spochybnil záväzok USA voči NATO a naznačil možnosť odchodu z Aliancie. Ďalším sporným bodom je tlak Washingtonu na Európu, aby prevzala väčší podiel na vlastnej obrane.
(reuters, bak)