Majiteľ Nord Stream 2 žaluje Európsku úniu
Spoločnosť Nord Stream 2 AG podala na druhý najvyšší súd Európskej únie žalobu, ktorou sa domáha zrušenia záväzného zákazu dovozu ruského plynu do EÚ.
Tvrdí, že prijaté opatrenie ju fakticky pripravuje o možnosť komerčne využívať plynovod bez akejkoľvek náhrady.
Európska únia tento rok schválila legislatívu, podľa ktorej sa dovoz ruského plynu skončí do konca roka 2027. Cieľom je definitívne prerušiť energetické väzby s Ruskom po jeho invázii na Ukrajinu.
Nord Stream 2 AG, švajčiarska spoločnosť vlastnená Gazpromom, namieta, že zákaz má povahu sankcie, a preto si podľa nej vyžadoval jednomyseľný súhlas všetkých členských štátov. Keďže Únia prijala opatrenie kvalifikovanou väčšinou, firma tvrdí, že právny základ je nesprávny.
Plynovod Nord Stream 2 dokončili v roku 2021, no Nemecko projekt tesne pred začiatkom ruskej invázie zastavilo a nikdy nebol uvedený do prevádzky. Po výbuchoch v roku 2022 zostala nepoškodená iba jedna zo štyroch vetiev systému.
(reuters, bak)