Tusk verí v uvoľnenie napätia s Ukrajinou
Poľský premiér Donald Tusk v stredu vyjadril nádej, že Konferencia o obnove Ukrajiny v Gdansku prispeje k zmierneniu napätia medzi Poľskom a Ukrajinou a umožní sústrediť sa na spoluprácu a obnovu krajiny. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR podľa agentúry PAP.
Tusk uviedol, že rozhodnutie, aby ukrajinskú delegáciu viedla premiérka Julija Svyrydenková namiesto prezidenta Volodymyra Zelenského, môže prispieť k pokojnejšiemu priebehu podujatia. Podľa neho neúčasť Zelenského neovplyvní výsledky konferencie.
Poľský premiér zároveň avizoval, že otvorí aj citlivé otázky spoločnej histórie. Zdôraznil, že skutočné zmierenie musí byť založené na pravde a ochote oboch strán vyrovnať sa s minulosťou.
Popri konferencii sa uskutoční aj samit štátov východného krídla NATO, na ktorom bude Tusk rokovať s lídrami Litvy, Lotyšska, Estónska, Fínska, Švédska a Rumunska o bezpečnostnej situácii.
Konferencia nadväzuje na predchádzajúce ročníky v Lugane, Londýne, Berlíne a Ríme. Jej cieľom je posilniť medzinárodnú podporu obnovy Ukrajiny a investície do jej hospodárstva. Zúčastnia sa na nej aj nemecký kancelár Friedrich Merz, slovenský premiér Robert Fico (Smer) a český premiér Andrej Babiš.
(tasr, bak)