Sudcovia ICC žalujú Trumpa za „finančný trest smrti“
Traja sudcovia Medzinárodného trestného súdu (ICC) – Kimberly Prostová z Kanady, Solomy Balungi Bossaová z Ugandy a Reine Adelaide Sophie Alapini-Gansouová z Beninu – podali na federálnom súde na Manhattane žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho administratívu. Opatrenia, ktoré na nich Biely dom uvalil v minulom roku, označili za nezákonné.
Podľa žaloby mali sankcie slúžiť ako mimosúdny nátlak s cieľom potrestať ich za predchádzajúce verdikty a prinútiť ich uprednostňovať súkromné záujmy pred zákonom. Sudcovia tvrdia, že reštrikcie prekročili rámec zákona o medzinárodných núdzových ekonomických právomociach a neboli podložené skutočnou hrozbou pre USA.
Trumpova administratíva uvalila sankcie v reakcii na to, že tribunál vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a predtým otvoril vyšetrovanie možných vojnových zločinov amerických vojakov v Afganistane. Spojené štáty, podobne ako Izrael, Čína či Rusko, autoritu ICC neuznávajú.
Tieto reštrikcie sudcovia prirovnali k „finančnému trestu smrti“. V praxi im znemožňujú bežné bankové transakcie, používanie kreditných kariet, nákupy na platformách, ako sú Amazon a Google, cestovné rezervácie či prístup k zdravotnému poisteniu.
Podľa žalobcov navyše sankcie výrazne brzdia predkladanie dôkazov v prebiehajúcich aj budúcich súdnych konaniach. Americké úrady na situáciu zatiaľ nereagovali.
(reuters, max)