|   2026-06-25 19:54:00

Samit NATO má potvrdiť miliardy na zbrane aj pre Ukrajinu

Na nadchádzajúcom júlovom samite NATO v Ankare plánujú spojenci prisľúbiť miliardy dolárov do nových zbrojných kontraktov a masovo zvýšiť produkciu zbraní. Vyplýva to z návrhu spoločného vyhlásenia, o ktorom informoval server Politico.

Generálny tajomník Mark Rutte chce prostredníctvom tejto témy zjednotiť Alianciu a zároveň ponúknuť ekonomické argumenty, ktoré rezonujú s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Ten od minuloročného návratu do úradu opakovane vyvíja tlak na NATO a kritizuje Európu, že nepodporila USA vo vojne s Iránom. Napriek napätiu lídri vo vyhlásení opäť potvrdia záväzok k článku 5 o vzájomnej obrane a označia Rusko za dlhodobú hrozbu.

Európski spojenci a Kanada už vlani zvýšili obranné výdavky o 139 miliárd dolárov s cieľom dosiahnuť 3,5 percenta HDP do roku 2035. V návrhu deklarácie sa zaväzujú prevziať väčšiu zodpovednosť za obranu kontinentu prostredníctvom investícií do protivzdušnej obrany, dronov a rakiet dlhého doletu.

Najspornejším bodom rokovaní zostáva vojenská pomoc Ukrajine, ktorej chcú spojenci bez účasti USA poskytnúť 70 miliárd eur na tento aj budúci rok. V rámci snahy o zmiernenie napätia s Washingtonom text obsahuje aj diplomatickú „olivovú ratolesť“ pre Trumpa – výzvu Iránu na rešpektovanie slobody plavby v Hormuzskom prielive a deklaráciu, že Teherán nesmie nikdy získať jadrové zbrane.

(max)