Samit NATO má potvrdiť miliardy na zbrane aj pre Ukrajinu
Na nadchádzajúcom júlovom samite NATO v Ankare plánujú spojenci prisľúbiť miliardy dolárov do nových zbrojných kontraktov a masovo zvýšiť produkciu zbraní. Vyplýva to z návrhu spoločného vyhlásenia, o ktorom informoval server Politico.
Generálny tajomník Mark Rutte chce prostredníctvom tejto témy zjednotiť Alianciu a zároveň ponúknuť ekonomické argumenty, ktoré rezonujú s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Ten od minuloročného návratu do úradu opakovane vyvíja tlak na NATO a kritizuje Európu, že nepodporila USA vo vojne s Iránom. Napriek napätiu lídri vo vyhlásení opäť potvrdia záväzok k článku 5 o vzájomnej obrane a označia Rusko za dlhodobú hrozbu.
Európski spojenci a Kanada už vlani zvýšili obranné výdavky o 139 miliárd dolárov s cieľom dosiahnuť 3,5 percenta HDP do roku 2035. V návrhu deklarácie sa zaväzujú prevziať väčšiu zodpovednosť za obranu kontinentu prostredníctvom investícií do protivzdušnej obrany, dronov a rakiet dlhého doletu.
Najspornejším bodom rokovaní zostáva vojenská pomoc Ukrajine, ktorej chcú spojenci bez účasti USA poskytnúť 70 miliárd eur na tento aj budúci rok. V rámci snahy o zmiernenie napätia s Washingtonom text obsahuje aj diplomatickú „olivovú ratolesť“ pre Trumpa – výzvu Iránu na rešpektovanie slobody plavby v Hormuzskom prielive a deklaráciu, že Teherán nesmie nikdy získať jadrové zbrane.
(max)