Blanár a Sybiha ladia rokovanie, do Bratislavy sa chystá Zelenskyj
Ministri zahraničných vecí Slovenska a Ukrajiny, Juraj Blanár (Smer) a Andrij Sybiha, vo štvrtok telefonicky prediskutovali organizáciu nadchádzajúcich vládnych a bilaterálnych stretnutí. Obaja šéfovia diplomacií potvrdili, že v poradí už štvrté spoločné rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády sa uskutoční v ukrajinskom meste Ľvov.
Na tomto mieste sa predtým, počas konferencie o obnove Ukrajiny v Gdansku, definitívne dohodli slovenský premiér Robert Fico (Smer) a ukrajinská vicepremiérka Julija Svyrydenková.
Blanár po rozhovore navyše poznamenal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prejavil záujem navštíviť Bratislavu a v súčasnosti už len dolaďujú termíny vyhovujúce obom stranám.
Sybiha v telefonáte opätovne poďakoval za slovenskú humanitárnu pomoc v podobe moderných medicínskych prístrojov pre nemocnicu v meste Vinnycia, ktoré už nemocnica reálne využíva. Blanár svojho kolegu zároveň informoval o priebehu nedávneho samitu premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Budapešti. Pripomenul, že Slovensko od 1. júla preberá predsedníctvo v tomto zoskupení.
Jednou z hlavných priorít slovenského líderstva bude organizovanie osvedčených formátov rokovaní V4+ s ďalšími partnerskými krajinami. Ukrajinský minister potvrdil, že Ukrajina má o tento formát dialógu záujem a Slovensko s ňou plne počíta.
(tasr, max)