|   2026-06-25 19:30:00

Rubio garantuje bezplatný tranzit cez Hormuzský prieliv

Jednou z kľúčových otázok diplomatických rokovaní amerického ministra zahraničných vecí Marca Rubia s partnermi v Perzskom zálive bola problematika tranzitných poplatkov v strategickom Hormuzskom prielive. Počas konfliktu, keď Irán dočasne prevzal kontrolu nad touto životne dôležitou cestou, vznikli obavy z narušenia globálneho obchodu a energetických trhov.

Rubio počas návštevy Bahrajnu rázne deklaroval, že Spojené štáty nedopustia, aby sa výber poplatkov stal súčasťou akejkoľvek budúcej mierovej dohody.

„Žiadna krajina na Zemi nemá právo vyberať poplatky za používanie medzinárodných vodných ciest,“ zdôraznil. V spoločnom vyhlásení USA a Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive sa všetky strany zaviazali k podpore „voľnej, bezpodmienečnej a neobmedzenej plavby“, pričom výslovne odmietli akékoľvek „mýta, poplatky alebo pokusy o presadenie kontroly“.

Podporu tomuto postoju vyjadril aj Omán, ktorý v rámci plánu pre bezpečný tranzit lodí potvrdil, že budúce opatrenia v prielive nebudú zahŕňať žiadne tranzitné taxy.

Zamedzenie vyberaniu poplatkov je pre Washington a jeho spojencov kritickým bodom, keďže akýkoľvek pokus Teheránu o spoplatnenie prielivu by bol vnímaný ako nelegitímne uplatňovanie moci nad medzinárodnou infraštruktúrou a priame ohrozenie globálnej energetickej bezpečnosti. Irán avizoval, že poplatky začne vyberať po 60-dňovom období, ktoré platí na základe memoranda s USA.

(reuters, max)