Dobrovodský stiahol podanie na ústavný súd pre zákon o Košiciach
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský víta, že Národná rada SR vyhovela jeho výhradám k novele zákona o obecnom zriadení. Návrh na začatie konania o súlade viacerých ustanovení novely zákona o meste Košice, ktorý podal na Ústavný súd SR, preto ombudsman zobral späť.
„Platné znenie zákona už neobsahuje ustanovenia o určovaní volebných obvodov v hraniciach mestských častí, respektíve miestnych častí mesta Košice. Vďaka tomu sa podarilo zachovať demokratický princíp, že každý hlas má mať približne rovnakú váhu. Na základe zákona už nedôjde k oslabeniu rovnosti volebného práva v meste Košice. Podľa môjho názoru došlo k odstráneniu namietaného nesúladu s Ústavou SR a s Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach,“ spresnil ombudsman.
Prezident Peter Pellegrini v utorok podpísal novelu zákona o obecnom zriadení, ktorou sa vypúšťa zmienka o dĺžke volebného obdobia obecného zastupiteľstva. Táto novela zároveň mení aj zákon o meste Košice.
(tasr, max)