|   2026-06-26 12:32:00

Ukrajinské sily prinútili Rusov k ústupu z Kinburnskej kosy

Ukrajinskí obrancovia dosiahli významný úspech na južnom fronte, kde po silnom palebnom údere prinútili Rusov ustúpiť z ich pozícií na Kinburnskej kose. Regionálne riaditeľstvo územných obranných síl „Juh“ Ozbrojených síl Ukrajiny, ako píše Ukrajinská pravda, informovalo, že na mieste už vztýčili modrožltú štátnu vlajku.

Podľa vyhlásenia armády opúšťa nepriateľ svoje obranné línie a aktuálne evakuuje preživší ruský personál. Napriek vztýčeniu vlajky však ukrajinské sily zatiaľ oficiálne nepotvrdili svoju trvalú fyzickú prítomnosť priamo na tejto piesočnatej kose.

V súvislosti s týmto postupom obrancovia vyjadrili nádej, že ukrajinské tanky sa raz dostanú až do okupovaného krymského mesta Džankoj.

Tomuto vývoju predchádzalo systematické ničenie ruskej logistiky zo strany ukrajinskej armády. Partizánske hnutie ATESH už pred niekoľkými týždňami avizovalo, že logistický systém okupantov v tejto oblasti sa pod tlakom ukrajinských úderov úplne zrútil.

Kinburnská kosa predstavuje dôležitý bod, keďže je jedinou okupovanou časťou Mykolajivskej oblasti a geograficky je pevninou spojená s ľavým brehom Chersonskej oblasti.

(max)