Maďarská ministerka mení vedenie ambasád pre nové priority
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí spustilo rozsiahlu personálnu obmenu vedúcich predstaviteľov svojich zahraničných misií. Šéfka diplomacie Anita Orbánová v piatok podľa 24.hu oznámila, že sa rozhodla repatriovať celkovo 37 maďarských veľvyslancov a vedúcich diplomatických úradov.
Časť zmien podľa jej slov vyplýva z prirodzeného ukončenia ich mandátov, no v mnohých ďalších prípadoch sú dôvodom strategické rozhodnutia. Cieľom ministerstva je zabezpečiť, aby záujmy krajiny v zahraničí obhajovali diplomati, ktorí dokážu Maďarsko reprezentovať dôveryhodne, efektívne a striktne v súlade s nanovo definovanými prioritami zahraničnej politiky.
Ministerka zdôraznila, že tieto masívne čistky sú nevyhnutnou súčasťou hlbšej profesijnej obnovy celého rezortu. Nové vedenie si kladie za cieľ vybudovať elitný diplomatický zbor na vysokej odbornej úrovni, ktorého členovia budú aktívne prispievať k presadzovaniu národných záujmov na medzinárodnej scéne.
„Cieľom ministerstva je opäť urobiť z diplomacie skutočnú profesiu. Kariéru, ktorá ponúka predvídateľný profesionálny rozvoj, stabilný životný štýl a dlhodobé vyhliadky pre najtalentovanejších profesionálov,“ dodala.
(max)