Izrael vyzval obyvateľov juhu Libanonu na odchod
Izraelská armáda po prvý raz od uzavretia prímeria s hnutím Hizballáh vyzvala civilistov na evakuáciu z oblasti na juhu Libanonu.
Podľa libanonských štátnych médií zhadzovali izraelské sily nad obcou Mansúrí letáky, v ktorých obyvateľov vyzvali na okamžitý odchod. Ide o prvý podobný krok od nadobudnutia platnosti prímeria, čo vyvoláva obavy z možného opätovného zhoršenia bezpečnostnej situácie.
Predstaviteľ libanonskej armády uviedol, že Izrael medzičasom zaradil Mansúrí do pásma, ktoré kontrolujú izraelské jednotky na juhu Libanonu.
Podľa libanonských úradov izraelskí vojaci presadzujú hranicu tejto zóny streľbou na osoby, ktoré sa k nej priblížia, vrátane civilistov či príslušníkov libanonskej armády. Farmári podľa dostupných informácií do oblasti naďalej dochádzajú za prácou, no trvalo tam už nebývajú.
(reuters, mja)