|   2026-06-26 15:52:00

Osrblianska kalamita ukázala, že obnova lesa trvá celé desaťročia

Od jednej z najväčších veterných kalamít v novodobej histórii Slovenska uplynulo 30 rokov. Smršť, ktorá 8. júla 1996 zasiahla Horehronie, zničila počas niekoľkých minút viac ako 1,5 milióna kubických metrov dreva a poškodila vyše 2 600 hektárov lesov v okolí Osrblia, Hronca a Predajnej.

Výročie si štátny podnik Lesy SR pripomenul odbornou konferenciou v Osrblí, na ktorej lesníci, vedci aj odborníci na ochranu prírody diskutovali o obnove lesov aj dopadoch klimatických zmien.

Lesníci zdôraznili, že obnova zničených porastov trvala celé desaťročia a výsledkom sú dnes zdravšie, druhovo pestrejšie a odolnejšie lesy. Po kalamite nasledovalo spracovanie poškodenej drevnej hmoty, ochrana pred podkôrnym hmyzom, rozsiahle zalesňovanie aj podpora prirodzenej obnovy lesa.

Podľa Lesov SR dnes zásoba drevnej hmoty v oblasti prevyšuje úroveň spred kalamity. Súčasťou podujatia bola aj premiéra dokumentu Les o nás, ktorý pripomína udalosti z roku 1996 a otvára diskusiu o budúcnosti slovenského lesníctva.

(tasr, mja)