USA a Irán opäť útočili po incidente v Hormuze
Spojené štáty zaútočili na ciele v Iráne po tom, ako Teherán podľa Washingtonu podnikol dronový útok na nákladnú loď v Hormuzskom prielive. Obe krajiny sa navzájom obviňujú z porušenia prímeria, na ktorom sa dohodli minulý týždeň.
Americká armáda uviedla, že zasiahla sklady rakiet, dronov a pobrežné radarové stanovištia. Irán tvrdí, že projektil dopadol pri prístave Sirik a jeho námorníctvo následne zaútočilo na americké vojenské ciele v regióne. Podrobnosti o škodách nezverejnil.
Viceprezident USA JD Vance vyhlásil, že Washington prímerie dodržiava a ak má Irán výhrady, má ich riešiť diplomaticky. Zároveň varoval, že ďalšie násilie sa stretne s tvrdou odpoveďou. Iránske Revolučné gardy odkázali, že akékoľvek ďalšie americké útoky vyvolajú ešte rozsiahlejšiu reakciu.
Napriek novej eskalácii sa objavili aj náznaky diplomatického pokroku. Izrael a Libanon podpísali dohodu, ktorá má ukončiť boje medzi Izraelom a proiránskym Hizballáhom. Dokument počíta s odzbrojením Hizballáhu a stiahnutím izraelských jednotiek z Libanonu, no spôsob jeho presadzovania zatiaľ nie je jasný. Hizballáh navyše oznámil, že s dohodou spolupracovať nebude.
(reuters, lud)