|   2026-06-27 07:12:15

Washington sprísňuje zákaz čínskych zariadení

Spojené štáty rozšíria zákaz dovozu telekomunikačných a monitorovacích zariadení od viacerých čínskych výrobcov. Americká Federálna komisia pre komunikácie (FCC) oznámila, že od začiatku júla nebude možné dovážať ani staršie modely zariadení spoločností Huawei, ZTE, Hytera, Hikvision a Dahua určené na využitie vo verejnej bezpečnosti, štátnych budovách či kritickej infraštruktúre.

Doterajší zákaz z roku 2022 sa vzťahoval len na nové modely uvedené na trh po jeho prijatí. Podľa FCC je rozšírenie opatrenia potrebné na ochranu národnej bezpečnosti a zníženie rizík pre americký komunikačný sektor. Úrad zároveň zdôraznil, že zákaz sa netýka zariadení, ktoré už Američania vlastnia.

Washington v uplynulých rokoch sprísňuje obmedzenia voči čínskym technologickým firmám. Vlani zakázal dovoz nových modelov čínskych dronov a tento rok aj nových modelov domácich internetových smerovačov.

FCC zároveň zvažuje ďalší krok, ktorý by americkým telekomunikačným operátorom zakázal prepájať svoje siete s čínskymi telekomunikačnými spoločnosťami. To by prakticky znemožnilo ich pôsobenie v amerických dátových centrách.

(reuters, lud)