O hlasovací preukaz na referendum sa dá žiadať už len osobne
Na Slovensku sa v sobotu 4. júla uskutoční celoštátne referendum, v ktorom budú občania rozhodovať o dvoch otázkach. Prvá sa týka zrušenia takzvanej doživotnej renty pre politikov a druhá obnovenia Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry. Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 22:00.
Ľudia, ktorí chcú hlasovať mimo svojho trvalého pobytu v ktorejkoľvek miestnosti na Slovensku, môžu o hlasovací preukaz požiadať už len osobne, a to najneskôr do piatka 3. júla v úradných hodinách svojej domovskej obce.
Právo účasti na referende, ktoré vyhlásil prezident na základe petície s viac ako 350-tisíc podpismi iniciovanej mimoparlamentnou stranou Demokrati, má každý občan s volebným právom do Národnej rady SR, ktorý v deň hlasovania dovŕšil aspoň 18 rokov.
V referende bolo možné hlasovať aj zo zahraničia prostredníctvom pošty, o čo však bolo nutné požiadať vopred. Na tento spôsob voľby sa úspešne zaregistrovalo 8 460 slovenských občanov, pričom najpočetnejšia skupina, konkrétne 3 540 voličov, bude posielať svoje hlasy z Českej republiky.
(tasr, max)