Trump Európe opäť hrozí drakonickými clami – pre digitálne dane
Americký prezident Donald Trump znova pohrozil, že na dovoz z každej európskej krajiny, ktorá zavedie daň z digitálnych služieb pre americké firmy, uvalí 100-percentné clo.
Na sociálnej sieti Truth Social uviedol, že viaceré európske štáty o takejto dani rokujú a niektoré sú podľa neho blízko k jej zavedeniu. Ak ju prijmú, Spojené štáty podľa Trumpa okamžite zavedú 100-percentné clo na všetok dovoz z danej krajiny, ktoré nahradí všetky predchádzajúce obchodné dohody.
Takýto krok by mohol ešte viac vyostriť obchodné napätie medzi USA a Európskou úniou. Francúzsko, Španielsko a Taliansko už uplatňujú trojpercentnú daň z digitálnych služieb pre veľké spoločnosti, ďalšie členské štáty podobné opatrenia zaviedli alebo o nich uvažujú. Podobnú dvojpercentnú daň má aj Spojené kráľovstvo, ktorá sa vzťahuje aj na spoločnosti Apple, Google či Amazon.
Hovorca Európskej komisie Olof Gill vyhlásil, že EÚ si vyhradzuje právo brániť sa proti takýmto clám. Zdôraznil, že digitálna daň nie je zameraná na firmy z konkrétnych krajín, ale platí pre všetky veľké spoločnosti bez ohľadu na ich pôvod.
Trumpove vyjadrenia prišli pred termínom 4. júla, keď majú EÚ a USA začať uplatňovať obchodnú dohodu z mája. Daň z digitálnych služieb však jej súčasťou nebola a naďalej zostáva spornou témou rokovaní.
(guardian, bak)