Šimečka chce adresné trináste dôchodky: Ušetrí to polovicu peňazí
Trináste dôchodky a štátna pomoc s cenami energií patrili medzi hlavné témy diskusie predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku a podpredsedu Smeru-SD Tibora Gašpara v relácii O päť minút dvanásť.
Šimečka odmietol tvrdenia, že Progresívne Slovensko chce trináste dôchodky zrušiť. Podľa neho ich chce adresnejšie nastaviť tak, aby štát ušetril približne polovicu zo súčasných nákladov, ktoré dosahujú približne 900 miliónov eur.
„Dnes štát nemá na trináste dôchodky,“ skonštatoval.
Kritizoval aj energopomoc s tým, že nie je adresná, ak ju dostáva 90 percent ľudí. Podľa neho by štát mal pomáhať tým, ktorí to skutočne potrebujú, pričom ako príklad uviedol český systém dotácií na bývanie. Varoval, že pri súčasnom tempe zadlžovania hrozí Slovensku podobný vývoj ako v Grécku.
Gašpar označil trináste dôchodky za „vlajkovú loď“ Smeru a vyhlásil, že ich strana ich bude obhajovať „vždy a všade“. Pripustil však ďalšie adresnejšie nastavenie energopomoci. Podľa neho bude potrebné prehodnotiť všetky sociálne opatrenia, zároveň však vláda nechce znižovať životnú úroveň ľudí.
Zdôraznil, že ceny energií budú podľa neho ďalej rásť, preto pomoc štátu zostane potrebná.
(bak)