Boris Johnson používa pandémiu ako mŕtvu mačku

Boris Johnson. Foto: TASR/AP Boris Johnson

Boris Johnson používa pandémiu ako mŕtvu mačku

Britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi sa vo štvrtok narodila dcéra. Oficiálne ide o jeho siedme dieťa, aj keď po Londýne sa šušká o ďalších, nepriznaných. Nový člen Johnsonovej rodiny sa rozhodne nemohol narodiť v príhodnejšej dobe. Od konca októbra stíha predsedu vlády jeden škandál za druhým. V poslednom týždni to však vygradovalo do zatiaľ nevidených výšin.

Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Boriss Johnson má teraz na krku tri veľké kontroverzie. Keď oznámil, že pre narodenie potomka na nejaký čas zvoľní pracovné povinnosti, bralo sa to skôr ako útek pred zodpovednosťou. Vyzerá to tak, že premiér sa chce na chvíľu skryť a počkať, kým sa búrka preženie.

Najväčším škandálom je údajná vianočná párty, ktorá sa mala na Downing Street 10 uskutočniť minulý rok. V Spojenom kráľovstve vtedy platil veľmi prísny lockdown. Ľudia sú, prirodzene, naštvaní, obyčajní ľudia pomaly nesmeli vystrčiť nos z domu, zatiaľ čo politici flámovali.

Covidové peklo alebo biznisová párty?

Kauzu otvoril bulvárny denník Daily Mirror, hovorí sa o niekoľkých oslavách rôznej veľkosti. Tá najškandálnejšia sa mala odohrať 18. decembra 2020. Malo sa na nej zúčastniť 40 až 50 ľudí v relatívne malej miestnosti. Mali sa hrať najrôznejšie hry, vymieňať si darčeky a celé sa to údajne skončilo po polnoci. Jeden zo zdrojov to pre Daily Mirror popísal ako „covidové peklo“.

(viac…)

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Podľa legendy lýdsky kráľ Kroisos požiadal delfskú veštkyňu o radu, či má zaútočiť na Perziu. Orákulum odpovedalo, že ak Kroisos pôjde do vojny, „zničí veľkú ríšu“. Čo sa tiež stalo. Kroisos zaútočil, bol porazený a jeho kráľovstvo sa rozpadlo. Tento príbeh sa teraz možno preháňa hlavou Vladimirovi Putinovi. Nie je vylúčené, že Rusko stretne rovnaký osud ako Lýdiu.
Ďalšie články
O čom je spor medzi Albánskom a Iránom? Môže za to skupina Ľudových mudžahedínov

O čom je spor medzi Albánskom a Iránom? Môže za to skupina Ľudových mudžahedínov

Tento mesiac vyvrcholil dlhoročný spor medzi Albánskom a Iránom. "Počítačové systémy štátnej polície zasiahol 9. septembra kybernetický útok. Podľa prvotných informácií ho spáchali tí istí aktéri, ktorí v júli zaútočili na systémy verejných a vládnych služieb v krajine," uviedlo albánske ministerstvo vnútra vo vyhlásení deň po čerstvom útoku.