Rowlingovú sa snažia vymazať z jej vlastného diela. Chcú z nej urobiť Voldemorta

Foto: TASR/AP Rowlingová

Rowlingovú sa snažia vymazať z jej vlastného diela. Chcú z nej urobiť Voldemorta

Autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová čelí pokusom o vymazanie z vlastného diela. Pripravuje sa televízny špeciál pri príležitosti 20 rokov od prvého filmu na základe jej kníh. Stretnú sa tam azda všetci žijúci herci a tvorcovia, ktorí sa na filme podieľali. Výnimkou je práve J. K. Rowlingová, ktorá významne chýba.

Foto: TASR/AP

Štúdio Warner Brothers sa chystá uviesť tretí diel zo série Fantastické zvieratá, odohrávajúce sa v rovnakom svete ako Harry Potter. Trailery na predchádzajúce diely výslovne spomínali Rowlingovú ako autorku predlohy. V najnovšom traileri jej meno chýba. Dve americké asociácie metlobalu – športu, ktorý Rowlingová vymyslela vo svojich knihách, ohlásili, že sa premenujú, pretože sa s ňou nechcú spájať. Mnoho progresívne mysliacich fanúšikov sa zase tvári, že skutočným tvorcom Harryho Pottera nie je Rowlingová, ale Daniel Radcliffe, jeho filmový predstaviteľ.

Milovaná spisovateľka najúspešnejšej knižnej série na svete sa stala v progresívnych kruhoch monštrom pre jej názory na transgender problematiku. Jej prípad ukazuje na zapuzdrenie liberálnej bubliny, na radikálny posun dnešnej modernej ľavice a na to, ako pár hlasných krikľúňov dokáže vytvárať mediálny obraz.

Liberáli vo svete filmu dominujú

Aj konzervatívci a pravičiari majú svoje bubliny, predsudky a mýty. Avšak v kultúrnej sfére je veľmi ťažké si ich udržiavať. Liberáli vo svete filmu, literatúry a hudby úplne dominujú. Konzervatívec, ktorý by sa snažil udržiavať ideologickú čistotu tým, že by sledoval iba umenie autorov, s ktorými ideologicky súznie, by bol veľmi ochudobnený. Väčšina pravicovo zmýšľajúcich ľudí tak dokáže oceniť umelecké kvality diela, aj keď s jeho autorom trebárs nesúhlasia ohľadom daňovej politiky.

(viac…)

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Podľa legendy lýdsky kráľ Kroisos požiadal delfskú veštkyňu o radu, či má zaútočiť na Perziu. Orákulum odpovedalo, že ak Kroisos pôjde do vojny, „zničí veľkú ríšu“. Čo sa tiež stalo. Kroisos zaútočil, bol porazený a jeho kráľovstvo sa rozpadlo. Tento príbeh sa teraz možno preháňa hlavou Vladimirovi Putinovi. Nie je vylúčené, že Rusko stretne rovnaký osud ako Lýdiu.
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.