Digitálna kominterna: dominujú agresívni idioti, normálni ľudia sa stiahnu

Louis de Caulery: Stavba Babylonskej veže. (1600-1620) Zdroj: webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.O_1126 SNG--O_1126--1_1--_2013_10_15_--L2_WEB

Digitálna kominterna: dominujú agresívni idioti, normálni ľudia sa stiahnu

Jeden z inteligentnejších článkov, ktoré si v súčasnosti môžete prečítať o všadeprítomnej téme sociálnych sietí, dezinformácií, spoločenskej polarizácii a s tým súvisiacich veciach, napísal minulý mesiac psychológ Jonathan Haidt.

Louis de Caulery: Stavba Babylonskej veže. (1600-1620) Zdroj: webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.O_1126

Možno ho odporučiť každému, kto ešte verí, že problém sociálnych sietí sa vyrieši, len čo sa z nich naučíme odstraňovať nevhodný obsah a nevyhovujúcich ľudí. Aj keď je aj on, tak ako väčšina podobných textov, lepší v deskripcii ako v preskripcii – teda v návrhoch, čo by sa malo robiť –, aj tak si zaslúži ocenenie. Už počnúc názvom, ktorý neobsahuje žiadne zo spomínaných kľúčových slov a znie: Prečo bolo posledných desať rokov amerického života výnimočne hlúpych.

Haidt sa vystríha súdov, či sú teraz ľudia horší alebo lepší ako predtým a či sú sociálne siete samy o sebe zlé alebo dobré. Sleduje štrukturálny vývoj sociálnych sietí a spája ho s poznatkami psychológie. Upozorňuje nás tak na body, ktorých význam môže laikovi uniknúť.

Za okamih, ktorý ukázal dvojznačnú silu sociálnych sietí, sa často považuje rok 2011, rok Arabskej jari a hnutia Occupy. Haidt upozorňuje na to, čo sa stalo v roku 2009. Vtedy Facebook zaviedol možnosť verejne „lajkovať“ príspevky a Twitter možnosť ich „retweetovať“, čiže zdieľať. Oba prvky od seba platformy navzájom odkopírovali a sú pre nich zásadné. Tu začína „virálnosť“, ako ju poznáme.

Tá priniesla mnoho zaujímavého, čo sa týka demokratizácie verejnej diskusie. Ale tiež vzostup moci ľudí, ktorí sú v tejto sociálnej hre nezvyčajne úspešní. „Táto nová hra povzbudzovala nepoctivosť a dynamiku davu,“ píše Haidt. „Používatelia boli vedení nielen svojimi skutočnými preferenciami, ale tiež predchádzajúcou skúsenosťou odmeny a trestu a schopnosti predvídať, ako budú ostatní reagovať na každú novú akciu. Jeden z inžinierov v Twitteri, ktorý pracoval na funkcii retweet, neskôr priznal, že svoj príspevok ľutuje. Twitter sa preto stal škaredším miestom. Keď sledoval, ako sa s použitím tohto nástroja formujú twitterové davy, pomyslel si: ,Ako by sme dali štvorročnému dieťaťu nabitú zbraň.‘ “

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Martin Weiss
Skutočný cieľ jadrového úderu? Verejná mienka

Skutočný cieľ jadrového úderu? Verejná mienka

V Amerike sa ujal výraz „current thing“ – súčasná vec – pre tému, ku ktorej zrazu všetci musia zaujať stanovisko a žiť ním. Presnejšie povedané budiť dojem, že ním žijú bez toho, aby toho o ňom veľmi vedeli. Tak dlho (alebo skôr krátko), kým táto súčasná vec nie je nahradená novou súčasnou vecou a influenceri si nedajú do svojej twitterovej biografie nejaký nový symbol. Potom bude stará current thing okamžite zabudnutá, nanajvýš bude len príležitostne živoriť.
Ďalšie články