Čo naštvalo feministky? Nebinárna Jana z Arku ako nová trans ikona

Ilustračné foto: Divadlo Globe Jana z Arcu

Čo naštvalo feministky? Nebinárna Jana z Arku ako nová trans ikona

Nestáva sa často, aby sa radikálne feministky spojili s konzervatívcami. Spoločne ich však vydesilo predstavenie novej hry londýnskeho divadla Globe. Ide o repliku rovnomenného alžbetínskeho divadla, ktoré sa preslávilo predovšetkým ako domáca scéna Williama Shakespeara. Originál vyhorel v roku 1613, terajšie divadlo sa postavilo v roku 1997 na pravom brehu Temže, len asi 230 metrov od umiestnenia pôvodného Globe.

Ilustračné foto: Divadlo Globe

Divadlo sa špecializuje na uvádzanie hier bardov, ako by ich mohli zažiť diváci na prelome 16. a 17. storočia. To znamená bez umelého osvetlenia, mikrofónov a podobných moderných vymožeností. Toto staromilstvo sa však nie vždy premieta do repertoáru. Globe pred pár dňami oznámil uvedenie novej pôvodnej hry s názvom I, Joan, čiže Ja, Jana. Má ísť o prerozprávanie života Jany z Arku, v ktorom je francúzska svätica, mučenica a hrdinka nebinárna a používa zámená they/them alebo oni.

Chcelo by sa nad tým mávnuť rukou. Umelci, a divadelníci obzvlášť, sa radi vyžívajú v provokáciách a snažia sa šokovať divákov. Takzvaný „gender blind“ a „race blind“ casting, čiže situácie, keď sa herci obsadzujú do rolí bez ohľadu na pohlavie a rasu postavy, už nikoho zo stoličky nezdvihne.

Aj keď to, samozrejme, väčšinou funguje iba jedným smerom, napríklad černoch môže hrať belocha, ale opačne nie. Avšak snaha o aktualizáciu starého príbehu tak, aby oslovil aj dnešných divákov, nie je nič nové. Skôr tieto aktualizácie nudia svojou predvídateľnosťou. Od nástupu Donalda Trumpa na politickú scénu tak azda nemožno v anglosaskom svete uviesť Shakespearovho Julia Caesara, v ktorom by rímsky diktátor nebol vyobrazený ako antický predchodca amerického exprezidenta.

Čo naštvalo feministky

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Ďalšie články