Prestavte si hodinky, Zem je guľatá!

Fernao Magalhaes na portrére neznámeho autora zo 17. storočia. Foto: Wikimedia Fernao Magalhaes

Prestavte si hodinky, Zem je guľatá!

Tento týždeň uplynulo päťsto rokov odvtedy, čo si muselo osemnásť vysilených námorníkov prestaviť hodinky o jeden deň, teda ak by na tých hodinkách mali ukazovateľ s dátumom. Oni však nemali ani tie hodinky, zato mali horúčku a úplavicu a niektorí skorbut, ale hlavne asi mali radosť, že to mali zase sebou.

Fernao Magalhaes na portrére neznámeho autora zo 17. storočia. Foto: Wikimedia

Proste 6. septembra 1522 do prístavu Sanlúcar v ústí rieky Guadalquivir priplávala loď Victoria so skupinkou zúbožených námorníkov. Bol to zvyšok z dvadsaťsedemčlennej výpravy Fernaa Magalhaesa, ktorá pred skoro tromi rokmi vyplávala zo sevillského prístavu, aby otvorila cestu do Indie západným smerom: to sa tridsať rokov po Kolumbovom objave nie nevýznamných ostrovčekov zatiaľ nepodarilo. Do Indie nepriplávala, zato prvýkrát oboplávala Zem. Bežne sa hovorí, že sa tým definitívne dokázala jej guľatosť. To, predpokladajme, bolo tým námorníkom skôr jedno.

Historický čin, ktorý niekto musel vykonať

Magalhaesova výprava bola slávnejšia v dobách, keď sa na zámorské cesty Európanov hľadelo ako na úžasné dobrodružstvo a prejav ich nezdolného ducha, ktorý sa nezastaví pred žiadnymi prekážkami. Tak napríklad o ňom písal Stefan Zweig vo svojej knihe Muž a jeho čin, ideálne čítanie pre mladých chlapcov i dievčatá.

Už sa mi nevybavuje veľa detailov, ale zato ten duch, keď sa výprava vydáva do úplného neznáma a nevie, či more náhle neskončí v bezodnej priepasti, do ktorej sa prepadnú lode ako škrupiny, ten na čitateľa pôsobí aj po mnohých desiatkach rokov. To nebolo sci-fi z ďalekej cesty vesmírom, ale historický čin, ktorý niekto musel vykonať, pretože svet jednoducho musel byť prebádaný.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Jiří Peňás
Ďalšie články