Nevyspytateľnosť ruského hybridného režimu a zúfalstvo Putinovej mobilizácie

Vladimír Putin. Foto: TASR/AP Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Nevyspytateľnosť ruského hybridného režimu a zúfalstvo Putinovej mobilizácie

Z toho, že Rusko po nečakanom ukrajinskom prelome v charkovskej oblasti prepadlo panike, sa už stalo klišé. Ale Putinove posledné kroky tú paniku skutočne dokazujú.

Vladimír Putin. Foto: TASR/AP

Prvýkrát zaznelo obávané slovo začínajúce na „M“. Síce, ako Putin dvakrát zdôraznil, mobilizácia iba čiastočná, ale predsa.

Po druhé, Putin eskaloval vyhrážanie sa jadrovými zbraňami. Prišiel s nasledujúcou schémou: Rusko uskutoční ešte teraz v piatok referendum v štyroch regiónoch okupovanej Ukrajiny o pripojení k Rusku. Tým sa stanú ruským územím – o ich výsledku zrejme vôbec netreba pochybovať, a to aj v prípade, že sa v skutočnosti konať nebudú (alebo vlastne tým skôr).

Potom však Ukrajinci budú strieľať na suverénne ruské územie, čo bude oprávňovať ruskú odpoveď iného poriadku. Pri tejto príležitosti Putin poopravil ruskú jadrovú doktrínu, ktorá doteraz avizovala použitie jadrových zbraní ako prvá, keď bude ohrozená existencia ruského štátu. Teraz pridal aj „teritoriálnu integritu“.

Ale to je čisto rétorický manéver. Ukrajinci už na ruské územie zaútočili – v Belgorode a na Kryme, ktoré Rusko považuje za svoj – bez toho, aby to nejako zmenilo charakter vojny. Putin v prejave zdôraznil, že neblafuje. Človek, ktorý neblafuje to spravidla nemusí hovoriť.

Ale tú paniku Putinov prejav dosvedčuje aj inak. V texte Putinovho dekrétu si možno všimnúť bizarné okolnosti. Napríklad článok číslo sedem znie „Na služobné použitie“. To, čo na prvý pohľad pôsobí ako nápis na záchodoch určených pre personál, niektorí komentátori vysvetľovali tak, že sa za tým skrývajú utajované informácie. Vierohodnosť takého vysvetlenia trochu nabúrava to, že dekrét obsahuje dva články označené zhodne číslom šesť.

Oneskorený prejav koordinovaný s Dumou

Putinov prejav bol avizovaný na utorok večer. Všetci tušili o čo v ňom pôjde. Zjavne bol koordinovaný s Dumou, ktorá v ten deň schválila sprísnenie trestov za dezerciu a podobné opatrenia. Lenže uplynula ôsma hodina a prejav nikde. A nikto netušil, čo sa deje. Časové oneskorenie prerástlo kategóriu „bežného oneskorenia“ a prekračovalo do kategórie „prejav nebude“ a nikto, ani tie najautoritatívnejšie zdroje, zjavne, neboli o nič múdrejšie ako milióny divákov. „Choďte spať,“ tvítovala nakoniec šéfka televízie RT Margarita Simonianová.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Martin Weiss
Ďalšie články