Médiá nikdy neboli také bezmocné v ovplyvňovaní spoločnosti a nikdy nemali takú moc zničiť jednotlivca

Tereza Matějčková
Richard D. Precht. Foto: Wikimedia/Georg Fischer

Médiá nikdy neboli také bezmocné v ovplyvňovaní spoločnosti a nikdy nemali takú moc zničiť jednotlivca

Richard D. Precht. Foto: Wikimedia/Georg Fischer

Najvýznamnejšie hlasy, ktoré v Nemecku vyzývali na diskusiu o dodávaní zbraní pre Ukrajinu, boli tie, ktoré patrili Jürgemu Habermasovi, Richardovi D. Prechtovi a Haraldovi Welzerovi. Všetci traja sa dočkali kritiky, čo je legitímne. Či bolo nutné aj znevažovanie v médiách, to je iná otázka.

Títo traja nemeckí intelektuáli vydali v posledných týždňoch knihu o médiách, pričom Precht a Welzer napísali spoločne publikáciu Štvrtá moc. Ako vniká väčšinový názor, ktorý nie je väčšinový.

Prípad Pecht-Welzer je pozoruhodný. Novinár Joachim Huber napríklad uverejnil ničivú recenziu mesiac pred vydaním knihy. Obsah sa vraj dá domyslieť. Analogicky postupovali mnohí novinári, pričom vydavateľstvo tvárou v tvár neobvyklej situácii ubezpečovalo, že recenzné výtlačky v predstihu nerozosielalo.

Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]