Renesancia hotovosti

Markéta Šichtařová
Ilustračné foto: Pexels.com

Renesancia hotovosti

Výrobné ceny v Nemecku sa v septembri medziročne zvýšili, rovnako ako v auguste, o rekordných 45,8 percenta. Najviac sa na tom podpísali ceny energií, ktoré zdraželi medziročne o 132,2 percenta.

Ilustračné foto: Pexels.com

Pozitívne na tom nájdeme azda len to, že sa medzimesačný rast vďaka poklesu cien komodít sa trochu spomalil. Pre spotrebiteľov však z toho jednoznačne vyplýva, že spotrebiteľská inflácia, ktorá je časovo posunutá proti takzvanej výrobnej inflácii, sa ešte nutne musí šplhať nahor. Z toho sa nevykrútime.

Pre Nemcov však asi najdesivejšie znie nasledujúca veta, ktorú ako komentár k číslam pridali nemeckí štatistici: „August a september zaznamenali v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka najvyšší nárast výrobných cien od začiatku prieskumu v roku 1949.“ Nemecko je totiž extrémne citlivé na zmienky o inflácii alebo o verejnom dlhu.

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]