Hlavnými témami rozhovoru prezidentky Zuzany Čaputovej s pápežom Františkom boli solidarita, jednota, komunikácia a vojna na Ukrajine. "Napriek tomu, že sme rozdielni a v názoroch v rôznych témach sa líšime, sme bratia a sestry – na to by sme nemali zabúdať," zdôraznila prezidentka.
Slovami „jednota je dôležitejšia ako konflikt“ prezidentka Čaputová charakterizovala svoju audienciu u pápeža Františka vo Vatikáne. Na následnej tlačovej konferencii pred Námestím svätého Petra vysvetlila, že sa musela zmieniť aj o nedávnej tragédii v bratislavskej Teplárni.
„Pápež vyjadril viac ráz, nielen na tomto stretnutí, veľkú mieru súcitu voči akémukoľvek násiliu, nenávisti. Spomenula som, že Radka [ktorá bola postrelená pred barom Tepláreň a bola súčasťou prezidentkinho sprievodu – pozn. red.] po útoku ďakovala za svoje prežitie Bohu, keďže je katolíčka. Možno sú to paradoxy, ale toto bolo spomínané.“
Štandard sa prezidentky spýtal, ako pomáha jednote, spájaniu a spolupráci uznesenie, ktoré prijal na jeseň Európsky parlament. Píše sa v ňom, že „atmosféru nenávisti a neznášanlivosti voči komunite LGBTIQ+ na Slovensku a jej zastrašovania živia… aj zástupcovia cirkvi“. Text podporil Michal Šimečka – Čaputovej exporadca a predseda strany Progresívne Slovensko, ktorej bola členkou.
„Naozaj nepomáha jednote a porozumeniu, keď akákoľvek skupina osôb je vyčleňovaná zo spoločnosti pre svoju rozdielnosť. Aj o tom sme so Svätým Otcom hovorili. Rozdielnosti sú prirodzené, cirkev nerozlišuje, prijíma všetkých, a keď tak, iba niektorí cirkevní predstavitelia – to je jeden z výrokov Svätého Otca,“ odpovedala Čaputová.
Podľa nej ide o „možno nie veľmi príjemné pomenovanie realite“. Priznala sa, že uznesenie dobre nepozná. Pripomenuli sme, že ho podpísal a podporil jej bývalý spolustraník a exporadca Michal Šimečka, na čo reagovala:
„Slovo ex vo vašej otázke je celkom dôležité“.
Ďalšieho účastníka audiencie vo Vatikáne, bývalého disidenta a politika Františka Mikloška sa Štandard spýtal, či mu uznesenie Európskeho parlamentu nepripomína komunistický prístup k cirkvi.
„Je to možné, ale Európsky parlament má okolo 700 členov, nie je teda pre mňa až taký vážny orgán,“ odpovedal Mikloško s úsmevom.
Pripomeňme, že za uznesenie Európskeho parlamentu, pri ktorého texte zohrali rozhodujúcu úlohu slovenskí liberálni europoslanci, hlasovalo 447 poslancov Európskeho parlamentu, 78 bolo proti a 45 sa zdržalo. Zo slovenských poslancov rezolúciu podporili Vladimír Bilčík (Spolu), Eugen Jurzyca (SaS), Lucia Ďuriš Nicholsonová (kandidovala za SaS), Martin Hojsík, Michal Šimečka a Michal Wiezik (všetci PS), viac sme o ňom písali tu.
Pápežovi návšteva Slovenska pomohla
Svätý Otec si veľmi dobre spomína na apoštolskú cestu na Slovensko a bol vďačný za to, ako ho ľudia prijali. To mu dodalo veľa síl a povzbudilo ho to, podčiarkla Čaputová. Na ďalšiu návštevu ho nepozvala, no dodala, že možno o rok na Slovensko príde vatikánsky „premiér“ a „minister zahraničných vecí“.
Prezidentka dala Františkovi okrem iného knihu Nenápadní hrdinovia o politickom väzňovi počas komunizmu Silvestrovi Krčmérym. Rímsky biskup slovenskej političke naopak daroval novú encykliku o mieri. Slovenská prezidentka vyjadrila hrdosť na spoluobčanov, ako prijímajú ukrajinských utečencov.
Ako obvykle Svätá stolica v komuniké v krátkosti zhrnula stretnutie oboch predstaviteľov. Počas srdečných rozhovorov sa pristavili pri dobrých bilaterálnych vzťahoch medzi Svätou stolicou a Slovenskom a úlohe cirkvi v spoločnosti. Debatovali o vojne na Ukrajine a jej vplyve na regionálnej a medzinárodnej úrovni s osobitným zreteľom na humanitárnu situáciu, na prijímanie utečencov a na sociálno-ekonomickú krízu, uzavrela tlačová správa.
Máme nevyužitý potenciál komunikácie a spolupráce
Prezidentka Čaputová krátko pred návštevou u katolíckeho lídra na sociálnej sieti Facebook napísala, že chce hovoriť o tom, „ako nasmerovať pozornosť a energiu do tej časti spoločnosti, ktorá má záujem zohrať kľúčovú rolu pri udržaní jednoty a ľudskosti.“
Sťažovala sa na nevyužitý potenciál komunikácie a spolupráce medzi tými, ktorí majú spoločné hodnoty. Preto so sebou do Vatikánu vzala osoby z rôznych sfér občianskej spoločnosti: bývalého disidenta a politika Františka Mikloška, postrelenú obeť nedávneho útoku v Teplárni Radoslavu Trokšiarovú, saleziána Petra Jacka, ako aj Martinu Ďurčovú, ktorá pomáha utečencom z Ukrajiny. V prezidentkinom sprievode bola aj lekárka Kristína Križanová a držiteľka ceny Učiteľka Slovenska 2021 Alexandra Hučeková.
Zuzana Čaputová prijala najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi na Slovensku vlani v septembri. Prezradila, že terajšiu návštevu navrhla štátnemu sekretárovi Svätej stolice kardinálovi Pietrovi Parolinovi na jeseň, keď sa stretli v Egypte.