Prezidentka sa s pápežom zhodla na potrebe jednoty. Spýtali sme sa jej na uznesenie Europarlamentu, ktoré ostro kritizuje cirkev

Hlavnými témami rozhovoru prezidentky Zuzany Čaputovej s pápežom Františkom boli solidarita, jednota, komunikácia a vojna na Ukrajine. "Napriek tomu, že sme rozdielni a v názoroch v rôznych témach sa líšime, sme bratia a sestry – na to by sme nemali zabúdať," zdôraznila prezidentka.

318849554_540645421265099_1551539692560163847_n Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová so sprievodom po audiencii u pápeža Františka. Foto: Bohumil Petrík

Slovami „jednota je dôležitejšia ako konflikt“ prezidentka Čaputová charakterizovala svoju audienciu u pápeža Františka vo Vatikáne. Na následnej tlačovej konferencii pred Námestím svätého Petra vysvetlila, že sa musela zmieniť aj o nedávnej tragédii v bratislavskej Teplárni.

„Pápež vyjadril viac ráz, nielen na tomto stretnutí, veľkú mieru súcitu voči akémukoľvek násiliu, nenávisti. Spomenula som, že Radka [ktorá bola postrelená pred barom Tepláreň a bola súčasťou prezidentkinho sprievodu – pozn. red.] po útoku ďakovala za svoje prežitie Bohu, keďže je katolíčka. Možno sú to paradoxy, ale toto bolo spomínané.“

Štandard sa prezidentky spýtal, ako pomáha jednote, spájaniu a spolupráci uznesenie, ktoré prijal na jeseň Európsky parlament. Píše sa v ňom, že „atmosféru nenávisti a neznášanlivosti voči komunite LGBTIQ+ na Slovensku a jej zastrašovania živia… aj zástupcovia cirkvi“. Text podporil Michal Šimečka – Čaputovej exporadca a predseda strany Progresívne Slovensko, ktorej bola členkou.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová so sprievodom. Foto: Bohumil Petrík

„Naozaj nepomáha jednote a porozumeniu, keď akákoľvek skupina osôb je vyčleňovaná zo spoločnosti pre svoju rozdielnosť. Aj o tom sme so Svätým Otcom hovorili. Rozdielnosti sú prirodzené, cirkev nerozlišuje, prijíma všetkých, a keď tak, iba niektorí cirkevní predstavitelia – to je jeden z výrokov Svätého Otca,“ odpovedala Čaputová.

Podľa nej ide o „možno nie veľmi príjemné pomenovanie realite“. Priznala sa, že uznesenie dobre nepozná. Pripomenuli sme, že ho podpísal a podporil jej bývalý spolustraník a exporadca Michal Šimečka, na čo reagovala:

„Slovo ex vo vašej otázke je celkom dôležité“.

https://standard.sk/290019/s-cim-pride-prezidentka-caputova-od-papeza/

Ďalšieho účastníka audiencie vo Vatikáne, bývalého disidenta a politika Františka Mikloška sa Štandard spýtal, či mu uznesenie Európskeho parlamentu nepripomína komunistický prístup k cirkvi.

„Je to možné, ale Európsky parlament má okolo 700 členov, nie je teda pre mňa až taký vážny orgán,“ odpovedal Mikloško s úsmevom.

Pripomeňme, že za uznesenie Európskeho parlamentu, pri ktorého texte zohrali rozhodujúcu úlohu slovenskí liberálni europoslanci, hlasovalo 447 poslancov Európskeho parlamentu, 78 bolo proti a 45 sa zdržalo. Zo slovenských poslancov rezolúciu podporili Vladimír Bilčík (Spolu), Eugen Jurzyca (SaS), Lucia Ďuriš Nicholsonová (kandidovala za SaS), Martin Hojsík, Michal Šimečka a Michal Wiezik (všetci PS), viac sme o ňom písali tu.

https://standard.sk/46546/prelom-vo-vatikane-knazi-nemozu-pozehnavat-zvazky-gayov-a-lesieb-je-to-hriech/

Pápežovi návšteva Slovenska pomohla

Svätý Otec si veľmi dobre spomína na apoštolskú cestu na Slovensko a bol vďačný za to, ako ho ľudia prijali. To mu dodalo veľa síl a povzbudilo ho to, podčiarkla Čaputová. Na ďalšiu návštevu ho nepozvala, no dodala, že možno o rok na Slovensko príde vatikánsky „premiér“ a „minister zahraničných vecí“.

Prezidentka dala Františkovi okrem iného knihu Nenápadní hrdinovia o politickom väzňovi počas komunizmu Silvestrovi Krčmérym. Rímsky biskup slovenskej političke naopak daroval novú encykliku o mieri. Slovenská prezidentka vyjadrila hrdosť na spoluobčanov, ako prijímajú ukrajinských utečencov.

Zuzana Čaputová a František Mikloško. Foto: Bohumil Petrík

Ako obvykle Svätá stolica v komuniké v krátkosti zhrnula stretnutie oboch predstaviteľov. Počas srdečných rozhovorov sa pristavili pri dobrých bilaterálnych vzťahoch medzi Svätou stolicou a Slovenskom a úlohe cirkvi v spoločnosti. Debatovali o vojne na Ukrajine a jej vplyve na regionálnej a medzinárodnej úrovni s osobitným zreteľom na humanitárnu situáciu, na prijímanie utečencov a na sociálno-ekonomickú krízu, uzavrela tlačová správa.

Máme nevyužitý potenciál komunikácie a spolupráce

Prezidentka Čaputová krátko pred návštevou u katolíckeho lídra na sociálnej sieti Facebook napísala, že chce hovoriť o tom, „ako nasmerovať pozornosť a energiu do tej časti spoločnosti, ktorá má záujem zohrať kľúčovú rolu pri udržaní jednoty a ľudskosti.“

Sťažovala sa na nevyužitý potenciál komunikácie a spolupráce medzi tými, ktorí majú spoločné hodnoty. Preto so sebou do Vatikánu vzala osoby z rôznych sfér občianskej spoločnosti: bývalého disidenta a politika Františka Mikloška, postrelenú obeť nedávneho útoku v Teplárni Radoslavu Trokšiarovú, saleziána Petra Jacka, ako aj Martinu Ďurčovú, ktorá pomáha utečencom z Ukrajiny. V prezidentkinom sprievode bola aj lekárka Kristína Križanová a držiteľka ceny Učiteľka Slovenska 2021 Alexandra Hučeková.

https://standard.sk/287642/papezova-nova-encyklika-za-mier-vojna-je-cesta-smrti-a-klame-tych-ktori-sa-citia-vitazmi/

Zuzana Čaputová prijala najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi na Slovensku vlani v septembri. Prezradila, že terajšiu návštevu navrhla štátnemu sekretárovi Svätej stolice kardinálovi Pietrovi Parolinovi na jeseň, keď sa stretli v Egypte.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok