Predpovedal vojnu s Ruskom, teraz odišiel od Zelenského a varuje pred porážkou Ukrajiny. Čo všetko hovorí Arestovyč

Alexej Arestovič. Foto: Youtube

Bývalý poradca ukrajinského prezidenta Alexij Arestovyč poskytol veľký a otvorený rozhovor, v ktorom hovoril o hroziacej porážke Ukrajiny, svojom vzťahu k ukrajinským elitám, aj o plánoch, ako by sa Ukrajina mohla zo zovretia Ruska vymaniť a stať sa globálnym hráčom. Okamžite po svojom odchode od Zelenského však bol označený za zradcu národa.

Arestovyča zaškatuľkujete len veľmi ťažko. Analytik, spravodajský dôstojník, komentátor, herec, komunikačný poradca, propagandista, filozof či mediálny podvodník. Takto opisujú Oleksija Arestovyča, dlhšie známeho skôr pod ruskou transkripciou jeho mena Alexij. Tento vplyvný ukrajinský vojnový influencer pritom Ukrajincom tak úplne nie je. Narodil sa v Gruzínsku, jeho otec je bieloruský Poliak a matka Ruska. Študoval biológiu, údajne aj teológiu. Venoval sa herectvu, ezoterike a organizoval psychologické semináre.

V minulosti paktoval s ruským radikálnym filozofom a teoretikom eurazianizmu Alexandrom Duginom. Tým Duginom, ktorý ruskú inváziu na Ukrajine nazýva „geopolitickým exorcizmom“ a ktorého dcéra vlani zahynula pri bombovom atentáte, za ktorý podľa Američanov nesie zodpovednosť Kyjev. Ako člen krajne pravicovej strany Bratstvo sa od roku 2005 zúčastňoval na konferenciách Duginovho eurázijského hnutia, na ktorých vystupoval proti prozápadnej orientácii Ukrajiny. „Západ nenechá Ukrajincom možnosť zachovať si svoju kultúru, ale namiesto toho začne privatizovať strategicky dôležité objekty. Ukrajinské továrne budú zabrané Washingtonom a Bruselom,“ vyhlásil po boku Dugina Arestovyč. Dnes tvrdí, že už v tom čase bol spolupracovníkom ukrajinskej rozviedky.

Alexej Arestovyč (druhý zľava) na konferencii s Alexandrom Duginom (prvý sprava). Foto: Twitter

Nevieme či šlo skutočne o spravodajskú aktivitu alebo o mládežnícky radikalizmus, v druhej dekáde sa však Arestovyč už nepochybne zasadzoval za prozápadnú orientáciu Ukrajiny. Po revolúcii na Majdane sa začal pravidelne objavovať v ukrajinských médiách ako vojensko-politický analytik. Ako dobrovoľník bojoval na Donbase a ako spravodajský dôstojník sa podieľal na psychologickej príprave ukrajinských vojakov. Do Zelenského garnitúry sa dostal ako poradca pre ukrajinskú delegáciu v trilaterálnej komisii, ktorej cieľom malo byť riešenie vojny na východe Ukrajiny. Následne si ho šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak vybral za komunikačného poradcu v oblasti národnej bezpečnosti.

Obrovskú popularitu si však získal až po ruskej invázii vo februári 2022, keďže v roku 2019 pomerne detailne ruský útok predpovedal. Opísal tam všetko: veľkú vojnu s Ruskom, útok z východu aj Bieloruska, snahu o obsadenie Kyjeva, prepojenie Krymu s Ruskom, devastáciu ukrajinského teritória, ničenie infraštruktúry, plnohodnotnú vojnu, akú už takmer rok sledujeme. Odhadol dokonca jej začiatok – niekedy v rokoch 2020 až 2022. Bolo by ho možné označiť za proroka, keby k tomu nepridal cynický tón. "S pravdepodobnosťou 99,9 percenta cena za naše pripojenie k NATO je veľká vojna s Ruskom." Pričom takúto veľkú vojnu s Ruskom, ktorú by podporovalo NATO, označil za "skvelú vec". Predpokladom s ktorým počítal, bolo, že Rusko bude v takejto vojne porazené. A práve k tomu sa v najnovšom rozhovore vrátil.

Ešte predtým, než sa dostaneme k tomu, čo povedal, doplňme niečo, čo je nemenej dôležité. Arestovyčove ambície.

Po 22. februári jeho hviezda prudko vyrástla, verejnosti ponúkal denné hlásenia o stave vojny, čím si získal množstvo fanúšikov. Jeho popularita narástla tak prudko, že podľa prieskumov v máji a júli minulého roku bol medzi Ukrajincami druhým najobľúbenejším politikom po prezidentovi Zelenskom. Arestovyčovi popularita zachutila a pomerne otvorene začal hovoriť o svojich prezidentských ambíciách v prípade, ak by sa Zelenskému už do úradu nechcelo.

Až teraz, 14. januára tohto roku, prišiel prudký zvrat. Arestovyč skončil u Zelenského a vytvoril si priestor na otvorenejšie vystupovanie a kritiku zvnútra. Príčinou sa stali jeho výroky v súvislosti s raketovým útokom na bytový dom v ukrajinskom meste Dnipro, ktorý si vyžiadal desiatky obetí na životoch. Arestovyč totiž tvrdil, že ruskú raketu Kh-22 vystrelenú na Dnipro, zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana a civilné obete boli dôsledkom tejto ukrajinskej obrany. Takýchto situácii už bolo na Ukrajine viacero, patrí to napokon k vojne, ale hovoriť o tom otvorene, to už je iná vec. Hoci sa bývalý prezidentov poradca neskôr za svoje výroky ospravedlnil, to už nikto nepočúval. Viacerí ukrajinskí poslanci ho nazvali agentom a plánovali požiadať tajnú službu SBU, aby voči nemu zakročila. Arestovyč ich predbehol a sám zložil funkciu.

Svoj odchod považuje za dôsledok informačno-psychologickej operácie, ktorej cieľom je odstrániť kľúčové postavy Ukrajiny a rozoštvať ukrajinské inštitúcie a spoločnosť. „Pred ruskou ofenzívou spravili všetko preto, aby ma vyhnali. Odišiel som sám, ale ľudia na oboch stranách hranice sa veľmi posnažili,“ povedal Arestovyč v pondelok pre ruskojazyčné izraelské rádio.

Okamžite začali vznikať rôzne špekulácie a interpretácie.

Ruský opozičný portál Medusa situáciu zľahčuje tým, že Arestovyč bol údajne pre Zelenského dôležitý najmä počas prvých týždňov invázie, keď Ukrajincov uisťoval, že víťazstvo je na dosah. Jeho rola „hlavného terapeuta“ však postupne Ukrajincov omrzela. Ukrajinský novinár Leonid Švec zase doplnil, že Arestovyčove vyjadrenia sa čoraz menej zhodovali s tým, čo sa vo vojne skutočne dialo. Vedel šikovne pracovať s informáciami a emóciami, no v skutočnosti nemal žiadny „privilegovaný“ prístup k vojnovým plánom Ukrajiny a vo svojich hodnoteniach sám seba preceňoval.

Treba však pripomenúť aj niečo ďalšie. Vplyvnej časti ukrajinskej elity začali prekážať jeho prezidentské ambície a veľkej časti Ukrajincov jeho obhajoba Rusov a ruštiny. V auguste napríklad kritizoval svojich krajanov za to, že nerozlišujú medzi Rusmi, ktorí sú proti vojne, a tými, ktorí ju podporujú. Povedal, že zástancovia plošnej nenávisti voči Rusom sú „hlúpi“ a „slabí“. Arestovyč sa tým vystavil kritike, že je nedostatočne vlastenecký. Tá kritika však vypovedala najmä o jeho kritikoch.

Alexej Arestovyč. Foto: ukrbravery/Twitter

Rusi sa snažili o inteligentnú vojnu, potom to prehodnotili

Čoskoro po odchode od Zelenského Arestovyč znova vzbudil kontroverzie svojimi vyjadreniami na youtubovom kanáli politického aktivistu Jurija Romanenka. Exporadca Zelenského totiž pripustil niečo, čo sa rovná smrteľnému hriechu: že Ukrajina môže vojnu prehrať.

(viac…)
Peter Števkov

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]