A možno nás napokon označia za protiruských

Žena prechádza okolo graffiti na stene zobrazujúceho ruského prezidenta Vladimira Putina poškodeného farbou a srbskou vlajkou v srbskom Belehrade v piatok 13. januára 2023. Foto: TASR/AP

Ľavicový publicista Vladimír Manda napísal polemiku s názormi, ktoré v nedávnej relácii Do kríža prezentoval Vladimír Palko. Pán Manda kritizuje aj Roberta Fica a kladie novú otázku týkajúcu sa nášho vzťahu k NATO. Reaguje Vladimír Palko.

Na stránke Nového Slova som natrafil na článok Vladimíra Mandu O čom sa pri výročí vojenského konfliktu na Ukrajine mlčalo. Autor reagoval na televíznu reláciu Do kríža z 22. februára 2023, v ktorej za moderovania Jaroslava Danišku diskutovali Peter Weiss, Martin Kugla a ja.

Vladimír Manda správne upozornil, že polemika sa viedla predovšetkým v otázke, či bola ruská invázia na Ukrajinu vyprovokovaná Západom alebo nie. Áno, diskutovalo sa najmä o tom, pričom tézu o vyprovokovanom konflikte som obhajoval ja, tézu o nevyprovokovanom konflikte zastávali Weiss a Kugla.

Z  článku vyplýva, že Manda je tiež na strane tézy o vyprovokovanom konflikte a v podstate v celom článku rieši otázku zodpovednosti za vojnový konflikt. Zástancom vyprovokovaného konfliktu však adresuje výčitky otváraním nasledujúcich čiastkových otázok. Neformuluje ich presne v nasledujúcom znení, ale tak som ich z textu extrahoval.

Po prvé, prečo sa kladie celá vina (iba) na plecia Ruska.

Po druhé, či netreba aj rozlišovať medzi zodpovednosťou za vznik ozbrojeného konfliktu a zodpovednosťou za jeho pokračovanie, respektíve neukončenie.

Po tretie, či konflikt neotvára potrebu kritiky NATO a určitého dištancovania sa od neho.

Najvážnejšia je tá štvrtá otázka. Či z uznania, že konflikt bol vyprovokovaný, nevyplýva, že postup Ruska na Ukrajine je ospravedlniteľný.

Manda vo svojej kritike nehovorí o mne, v jednej chvíli kritizuje iného zástancu tézy o vyprovokovanom konflikte, a to Roberta Fica. Keďže však Mandov text je vecný, rád sa k nemu vyjadrím.

(viac…)
Vladimír Palko

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]